„Aktywność to synonim życia, stały i dostosowany do możliwości danej osoby wysiłek. Jest to taki obszar działalności, który daje człowiekowi szansę wyrażania siebie w formie dostępnej i bardzo indywidualnej, określanej jego możliwościami, upodobaniami i zwyczajami.” (Kozaczuk 1999)
Minęło już I półrocze roku szkolnego 2022/2023, które było bardzo bogate w różne działania i przedsięwzięcia. Jesteśmy już w drugim półroczu, które jest równie twórcze i aktywizujące nasze dzieci i młodzież, a może nawet jeszcze bardziej pracowite i ciekawsze od pierwszego??? Zobaczymy co jeszcze się wydarzy, a już teraz spójrzmy na kilka intensywnych i ciekawych działań w Naszym Domu.
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH…
Obecnie trwa okres Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Na pierwszym miejscu oczywiście uczestniczymy w przygotowaniach duchowych, czyli wspólne nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowe, postanowienia wielkopostne, zbieranie dobrych uczynków, sakramenty święte i oczywiście modlitwa indywidualna, bo bez tego nie mielibyśmy osobistej relacji z Jezusem.
Na zajęciach terapii rozpoczęły się prace nad dekoracjami wielkanocnymi.
Wycinamy i szlifujemy różne zajączki i baranki wielkanocne. Już niedługo ruszy produkcja stroików i pisanek. Każda grupa tworzy własne dekoracje, wykorzystując różne pomysły i style. Wiosenne akcenty widać już na każdej grupie.
Obchodzimy również różne uroczystości i święta zgodnie z wydarzeniami z kalendarza. 1 marca Dzień Żołnierzy Niezłomnych, szczególnie został uczczony przez grupę wojskową naszego ośrodka, gdzie chłopcy oddali cześć i honor żołnierzom niezłomnym salutując przed figurą Matki Bożej na placu naszego ośrodka oraz przed portretem żołnierza niezłomnego.
Żołnierze Niezłomni
„Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.” /fr.t. ze strony ZPE/
„I BĄDŹCIE WDZIĘCZNI”
JESTEŚMY WDZIĘCZNI!
Słowa Jezusa są nade wszystko zachętą dla nas, by otwierać serce na obecność i potrzeby drugich. Uświadamiamy sobie piękno Jezusowych słów, które przekazuje nam św. Paweł:
„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz Ap 20, 35)
Ale nie tylko samą pracą człowiek żyje, mamy też czas na odpoczynek, imprezowanie i zabawy (oczywiście jeszcze przed Wielkim Postem). Bardzo cenimy ten wspólnie spędzony czas, szczególnie gdy świętujemy ważne wydarzenia jak imieniny czy urodziny. MAmy dużo różnych okazji do świętowania i umiemy wspólnie dobrze się bawić. W sumie nawet , gdy pracujemy to również dobrze się bawimy…zawsze jest dobra okazja do radości i psikusów. 😉😉😉
ŚWIĘTO PIEKARZY I CUKIERNIKÓW
15 marca obchodzimy święto piekarzy i cukierników. Z owoców ich pracy korzystamy praktycznie każdego dnia, ponieważ chleb to produkt pierwszej potrzeby. Z wyrobami cukierniczymi jest inaczej. To przyjemność, chwila relaksu, ale i bez tych produktów trudno wyobrazić sobie nasze codziennie życie.
Patronem piekarzy i cukierników jest św. Klemens, czyli Klemens Maria Hofbauer (1751 – 1820 r.). Był to duchowny czesko – austriacki, który poświęcił się pracy charytatywnej i pedagogicznej. Bywały w jego życiu okresy, kiedy pracował w piekarni, stąd też wybrano go na patrona piekarzy i cukierników.