Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

JESTEŚMY AKTYWNI

„Aktywność to synonim życia, stały i dostosowany do możliwości danej osoby wysiłek. Jest to taki obszar działalności, który daje człowiekowi szansę wyrażania siebie w formie dostępnej i bardzo indywidualnej, określanej jego możliwościami, upodobaniami i zwyczajami.” (Kozaczuk 1999)

Minęło już I półrocze roku szkolnego 2022/2023, które było bardzo bogate w różne działania i przedsięwzięcia. Jesteśmy już w drugim półroczu, które jest równie twórcze i aktywizujące nasze dzieci i młodzież, a może nawet jeszcze bardziej pracowite i ciekawsze od pierwszego??? Zobaczymy co jeszcze się wydarzy, a już teraz spójrzmy na kilka intensywnych i ciekawych działań w Naszym Domu.

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH…

Obecnie trwa okres Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Na pierwszym miejscu oczywiście uczestniczymy w przygotowaniach duchowych, czyli wspólne nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowe, postanowienia wielkopostne, zbieranie dobrych uczynków, sakramenty święte i oczywiście modlitwa indywidualna, bo bez tego nie mielibyśmy osobistej relacji z Jezusem.

Na zajęciach terapii rozpoczęły się prace nad dekoracjami wielkanocnymi.

Wycinamy i szlifujemy różne zajączki i baranki wielkanocne. Już niedługo ruszy produkcja stroików i pisanek. Każda grupa tworzy własne dekoracje, wykorzystując różne pomysły i style. Wiosenne akcenty widać już na każdej grupie.

Obchodzimy również różne uroczystości i święta zgodnie z wydarzeniami z kalendarza. 1 marca Dzień Żołnierzy Niezłomnych, szczególnie został uczczony przez grupę wojskową naszego ośrodka, gdzie chłopcy oddali cześć i honor żołnierzom niezłomnym salutując przed figurą Matki Bożej na placu naszego ośrodka oraz przed portretem żołnierza niezłomnego.

Żołnierze Niezłomni

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze./fr.t. ze strony ZPE/

Jesteśmy aktywni na różnych etapach i w różnych formach naszej działalności. Każdy dzień życia w Naszym Domu jest bogaty w działania i akcje, jedną z nich jest akcja Serce za Serce, czyli akcja robienia i wypiekania serc w postaci chrupiących, słodkich ciasteczek. W akcję zostały włączone wszystkie grupy wychowawcze, bo każde upieczone serce musiało jeszcze zostać ręcznie zapakowane i opisane. Słodkich serduszek powstało kilka wielkich koszy, które zostaną dostarczone do osób , którym jesteśmy szczególnie wdzięczni, a są to starsze i chore siostry w Domu Prowincjalnym sióstr felicjanek w PRzemyślu, podopieczni DPS w Chmielniku oraz w Szarczu. PAMIĘTAMY O WAS I KOCHAMY!!! JESTEŚMY WDZIĘCZNI!!!

„I BĄDŹCIE WDZIĘCZNI”

JESTEŚMY WDZIĘCZNI!

Słowa Jezusa są nade wszystko zachętą dla nas, by otwierać serce na obecność i potrzeby drugich. Uświadamiamy sobie piękno Jezusowych słów, które przekazuje nam św. Paweł:

„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz Ap 20, 35)

Jak dobrze jest obdarowywać!

Ale nie tylko samą pracą człowiek żyje, mamy też czas na odpoczynek, imprezowanie i zabawy (oczywiście jeszcze przed Wielkim Postem). Bardzo cenimy ten wspólnie spędzony czas, szczególnie gdy świętujemy ważne wydarzenia jak imieniny czy urodziny. MAmy dużo różnych okazji do świętowania i umiemy wspólnie dobrze się bawić. W sumie nawet , gdy pracujemy to również dobrze się bawimy…zawsze jest dobra okazja do radości i psikusów. 😉😉😉

ŚWIĘTO PIEKARZY I CUKIERNIKÓW

15 marca obchodzimy święto piekarzy i cukierników. Z owoców ich pracy korzystamy praktycznie każdego dnia, ponieważ chleb to produkt pierwszej potrzeby. Z wyrobami cukierniczymi jest inaczej. To przyjemność, chwila relaksu, ale i bez tych produktów trudno wyobrazić sobie nasze codziennie życie.

Patronem piekarzy i cukierników jest św. Klemens, czyli Klemens Maria Hofbauer (1751 – 1820 r.). Był to duchowny czesko – austriacki, który poświęcił się pracy charytatywnej i pedagogicznej. Bywały w jego życiu okresy, kiedy pracował w piekarni, stąd też wybrano go na patrona piekarzy i cukierników.

8 MARCA ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ KOBIET

„Cały Świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca Kobieta!!!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.