Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

SALA MUZYCZNA

Muzyka jest jednym z najstarszych sposobów uzewnętrzniania ludzkich przeżyć i emocji. Stwarza możliwość oddziaływania nie tylko na wybrane sfery funkcjonowania, ale i na człowieka jako na jedność ciała, umysłu i ducha, gdyż łączy oddziaływania na:
– sferę ruchową,
– procesy poznawcze jednostki,
– procesy emocjonalne,
– sferę społeczną.
Muzyka uwrażliwia na odbiór bodźców z otoczenia, wpływa na rozwój świadomości własnego ciała, koncentracji uwagi, pamięć, wyobraźnię. Pobudza ciało w zakresie ruchów dowolnych. Kształtuje rozwój gracji ruchów, poczucie sprawstwa, umiejętność współdziałania w grupie. Może mieć także wpływ na kształtowanie się dyspozycji twórczych.
Muzyka jest jednym z niewerbalnych sposobów wyrażania siebie, daje możliwość odbioru miłych i przyjemnych doznań, może być źródłem odprężenia, pomaga przezwyciężać monotonię, nawiązywać kontakt z drugim człowiekiem. W trakcie zajęć muzykoterapeutycznych mają oni możliwość przeżycia i doświadczenia czterech podstawowych sytuacji terapeutycznych:
– odreagowania,
– rytmizacji,
– relaksacji,
– aktywizacji.
Znając wpływ, jaki muzyka ma na człowieka została stworzona sala muzyczna, w której nasi wychowankowie mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia w zakresie gry na instrumentach indywidualnie i zespołowo oraz śpiewu.

Sala jest wyposażona w następujące instrumenty: keyboardy, gitary, werble, jemby, bongosy, różnego rodzaju tamburyna, dzwonki, trójkąty, marakasy, kołatki, janczary, flety proste, klarnet. Ponadto posiada odtwarzacz CD, płyty z muzyką (bardzo różnorodną), śpiewniki, podręczniki do nauki na różnych instrumentach, pulpity do nut, stojaki na instrumenty.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.

P1010109P1010017P1010310

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − = 26

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.