Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

JESIENNE WYDARZENIA 2022 W NASZYM DOMU

Czas wakacji i odpoczynku dobiegł końca, a nasza ośrodkowa Ekipa wychowanków z radością i nowymi pomysłami wróciła do Naszego Domu.

Nowy rok rozpoczęliśmy już tradycyjnie wspólną Eucharystią, a pierwszy dzień nowego roku minął nam na zapoznawaniach się z nowymi kolegami i koleżankami oraz organizacją swoich pokoi i grup. Ale już kolejne dni przebiegały dość intensywnie i pracowicie.

Wszystkie grupy zaangażowały się w tegoroczne wykopki ziemniaków. Jest to coroczna i wyczekiwana wielka atrakcja dla dzieci i młodzieży, szczególnie, że pod koniec prac wszyscy zostali zaproszeni na wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i oczywiście pysznych, ekologicznych ziemniaczków. Nie zabrakło też różnych słodkości jak lody, ciasteczka i czekoladki, a na koniec pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka na świeżym powietrzu.

W kolejne dni nowego roku szkolnego starsi chłopcy uczestniczyli w przycince i oczyszczaniu naszego parku. Dzięki takim zabiegom porządkowym w parku będzie bezpiecznie i czysto, a drewno wykorzystane na kolejnym ognisku 😊😊😊.

Przez cały wrzesień dzięki pięknej pogodzie i słońcu, które przypominało nam jeszcze minione wakacje, mogliśmy wszystkie popołudniowe zajęcia spędzać na powietrzu. 8 września świętowaliśmy urodziny Matki Bożej, a 12 JEj imieniny. Z tej okazji spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie różańcowej pod kapliczką na głównym placu NAszego Domu, a po wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów odbył się uroczysty poczęstunek i zabawa.

Również w kolejne ciepłe dni wrzenia z wielką ochotą organizowaliśmy wspólne podwieczorki i kolacja w altanie Emaus. Często odbywały się wspólne grille i dyskoteki, które trwały często do godzin wieczornych.

W październiku również nie zabrakło atrakcji i okazji do zabaw. Odbył się nawet pokaz mody jesiennej, gdzie każda grupa zaprezentowała zaprojektowane i przygotowane przez siebie kreacje jesienne. Cała impreza oczywiście zakończyła się zabawą dyskotekową.

Jak zawsze zdolności naszej młodzieży musiały być zaprezentowana w różnych dziedzinach. Tym razem odbył się pokaz i degustacja potraw i przekąsek jesiennych. Każda grupa wcześniej przygotowywała wymyślone przez siebie potrawy, a w kolejnej części odbył się wielki festyn kulinarny na tle jesiennej aury naszego parku.

Na powietrzu wszystko dobrze smakuje, więc wszystkie pyszności m.in. zupy dyniowa i cebulowa, zapiekanki warzywne, ziemniaczki pieczone, ciasta owocowe, zdrowe deserki i inne smakołyki w szybkim tempie trafiały do naszych żołądków.

Od początku października uczestniczyliśmy w nabożeństwach różańcowych, które przeważnie odbywały się na dworze przy kaplicy MAtki Bożej, jednak zdarzały się już dni chłodniejsze, gdzie z naszą modlitwą przenosiliśmy się na salę. W niektórych modlitwach brali czynny udział nasi żołnierze, czyli drużyna starszych chłopców.

Kolejny miesiąc również pełen wrażeń i aktywnego działania. W ramach zajęć terapii odbyły się warsztaty chleba, gdzie wychowankowie zapoznawali się z tajnikami pieczenia chleba. Młodzież miałą również możliwość samodzielnego wyrabiania ciasta i pieczenia prawdziwego, domowego chleba.

Na zakończenie warsztatów chleba zorganizowany został różaniec z rozważaniami o chlebie, a wybrani wychowankowie na każdym dziesiątku różańca składali Panu Bogu dary w postaci swoich wyrobów.

BALON Z INTENCJĄ DO NIEBA

Tydzień Misyjny – To okazja nie tylko do szerzenia wiary, ale również do wspierania misjonarzy na różne sposoby.W tym roku Światowy Dzień Misyjny odbywa się pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. Otaczamy zatem naszą modlitwą Misjonarki i Misjonarzy. Upraszamy dla Nich Boże błogosławieństwo, pomoc i obronę, aby wiernie wypełnili swój mandat misyjny.

W naszej Wspólnocie daliśmy dowód, że Dzień Niepodległości 11 listopada jest takim dniem w roku, o którym nie możemy nie pamiętać. Ze wzruszeniem, szacunkiem ale i entuzjazmem przedstawiliśmy inscenizację, która przypomniała nam ważne, historyczne momenty najnowszych dziejów Polski oraz wielkich Polaków, którzy swoje talenty oddali bez reszty Ojczyźnie.Nasze serca, usta, oczy i myśli podążały krok za krokiem śladami naszych Przodków i ich szlachetnych biografii.Obyśmy nigdy o nich nie zapomnieli, a pamiętając ich heroizm i umiłowanie Ojczyzny, sami szlachetnym życiem i wytrwałą pracą przymnażali Jej wielkości i chwały.

DO HYMNU!

Wdzięczni Panu Bogu za wolną Ojczyznę, świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W odpowiedzi na zaproszenie do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”, wspólnie odśpiewaliśmy HYMN NARODOWY na placu naszego Ośrodka

ŚWIĘTOWALIŚMY IMIENINY SIOSTRY DYREKTOR pt. „MODLĘ SIĘ O MIŁOŚĆ” to tytuł naszej BIESIADY GÓRALSKIEJ. Kwaśnica, to tradycyjna zupa góralska, więc nie mogło jej zabraknąć na „swojskim stole.”Każdy również miał możliwość skosztować swojskich wyrobów a przy tym poczuć klimat biesiady góralskiej. Ten szczególny dzień stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania nam: jak dobrze, że mamy siebie. Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za budowanie świetnej atmosfery i sprawienie nam radości.

Gościliśmy w Naszym Domu przedstawicielkę policji, st. asp. panią Karolinę Górzna-Kustra, która dla młodszych dzieci przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa szczególnie na drodze oraz o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę.

Wielką atrakcją był samochód policyjny, który można było obserwować zewnątrz jak również wewnątrz.

Druga cześć spotkania skierowana była do grupy chłopców, którzy w ramach realizacji tematu „W MUNDURZE” (z elementami formacji wojskowej) kształtują w sobie szacunek dla munduru. Pani Policjantka przybliżyła młodzieży specyfikę pracy policjanta: służba, wspólnota, poświęcenie, odpowiedzialność, odwaga, obowiązkowość, szacunek, sumienność,… i wiele innych cech oraz wartości, którymi powinien cechować się człowiek w mundurze.

Rozpoczął się czas adwentu. Wszyscy uczestniczymy w roratach pod tytułem „Z narodzeniem Jezusa było tak…”, gdzie w tym roku dowiadujemy się jak wyglądało wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza. O tym, jak to z narodzeniem Jezusa było, opowiada nam postać wyjątkowa: św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa. Razem z nim poznajemy bohaterów historii zbawienia – ludzi, którzy w ciągu wieków czekali na obiecanego przez Pana Boga Mesjasza.

Jak co roku już tradycyjnie rozpoczęliśmy akcję pieczenia pierników. Każda grupa w ramach zajęć terapii wykonywała kolejną porcję pysznych , świątecznych ciasteczek.

A piątego grudnia, dzień przed swoim świętem przyszedł do nas wyczekiwany Gość – święty Mikołaj. Tym razem każdy miał za zadanie przygotować portret świętego. Oczywiście pierwsze pytanie świętego Mikołaja – czy wszyscy byli grzeczni. Ale na tym się nie skończyło, bo nasz GOść był ciekawy, co o nim wiemy PRAWDZIWEGO , bo większość historii na temat Mikołaja zostało zmyślonych, a święty Mikołaj to realna i rzeczywista postać w dziejach Kościoła. Tak więc to spotkanie wszystkich ubogaciło, nie tylko przez podarunki i słodkości.

Tak nam szybko mija ten czas roku szkolnego, bo tak niedawno się rozpoczął, a już czekamy na święta Bożego Narodzenia. W Naszym Domu na pewno nikt nie ma czasu się nudzić, tyle się każdego dnia dzieje i tyle jest akcji i atrakcji, że nie wszystkie zdążamy relacjonować. Po więcej zapraszamy na naszą stronę Fb https://www.facebook.com/osrodekgebice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + = 27

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.