Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

REHABILITACJA

W Zespole Placówek Oświatowych „Nasz Dom” w Gębicach jest prowadzona i szeroko realizowana rehabilitacja ruchowa. „Nasz Dom” jest placówką opiekuńczo-wychowawczą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, o różnymi stopniu niepełnosprawności intelektualnej.

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest podniesienie ogólnej sprawności fizycznej, a przede wszystkim kształtowanie odruchu prawidłowej postawy ciała i niedopuszczenie do pogłębienia wad postawy, oraz podejmowanie próby doprowadzenia dzieci do jak największej sprawności fizycznej. Bazujemy na elementach metod: NDT Bobath, Weroniki Sherborne, Dobrego Startu, Behawioralnej.

Rehabilitacja obejmuje zajęcia na sali rehabilitacyjnej, na której wykonuje się:

  • ćwiczenia oddechowe, ogólnorozwojowe, ogólnokondycyjne,
  • ćwiczenia równoważne,
  • ćwiczenia zręcznościowe, manualne,
  • trening obwodowy – ćwiczenia na przyrządach: rotor, ławeczka skośna
  • ćwiczenia areobowe – elementy aerobiku, stepu, układy taneczne

W ramach rehabilitacji ruchowej ćwiczenia odbywają się codziennie. Uczestnicy biorą udział w zajęciach w miarę swoich możliwości co zostaje dopasowane do ich planu zajęć. Podzieleni są na grupy ćwiczące ze względu na swoją wydolność i kondycję fizyczną. Zajęcia odbywają się również na dworze do dyspozycji dzieci jest boisko do gry w piłkę nożną, koszykową, siatkową oraz siłownia pod chmurką. W celach relaksu i nauki pływania wychowankowie mogą uczęszczać na basen kryty.

DSC09501
035
DSCN5340