Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

ZWIEDZAMY STARE MŁYNY

Od kilku miesięcy wychowankowie biorą udział w projekcie dotyczącym tematyki CHLEBA. W styczniu odbyły się warsztaty pieczenia chleba oraz dzielenie się nim podczas Jasełek bożonarodzeniowych. Wychowankowie brali udział w wycieczce do piekarni, w celu zapoznania się z profesjonalną formą wypieku chleba.

10 maja wychowankowie wzięli udział w wycieczce do starego młyna w Rudej oraz  Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Zapoznali się z technologią produkcji mąki w dawnych czasach.

W Rudej mieliśmy okazję obejrzenia na własne oczy kompletnego, sprawnego technicznie zestawu urządzeń młyńskich z pierwszej połowy XX wieku. Wszystkie urządzenia napędzane są z jednego źródła energii, z tego względu w młynie mnóstwo jest pasów, wałów, przekładni, wszystko w ruchu.Wizyta w młynie w Rudej pozostawiła niezapomniane wrażenia, gdyż gospodarze poczęstowali nas swojskimi wypiekami przepysznych drożdżówek. Zaciekawiło nas szczególnie wnętrze młyna, które miało  interesującą estetykę drewnianych pomieszczeń i stylowych drewnianych urządzeń, a główną atrakcją dla naszych wychowanków były drewniane, kręte schody. Poznaliśmy jaką drogę pokonuje zboże od momentu pojawienia się w młynie do zapakowania gotowej mąki w worki.

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu to położona na skraju Puszczy Noteckiej osada zatrzymana w czasie. Tu wychowankowie mieli możliwość spróbowania własnych sił przy mieleniu ziaren.

„Otwarcie muzeum nastąpiło w 1981 na terenie historycznego młyna i przyległych zabudowań, gdzie tradycje młynarskie sięgały 1449. Zespół muzealny składa się z trzech budynków:

  • młyna wodnego z około 1871 z maszynami z lat 20. XX w. – ekspozycja Przemysłowa technika młynarska,
  • stajni przymłyńskiej (rekonstrukcja) – ekspozycja Tradycyjne przetwórstwo zbożowe (m.in. żarna, śrutowniki, maszyny mielące i wydmuchujące plewy, cepy, modele młynów i wiatraków z różnych stron Polski, itp.),
  • domu młynarza – ekspozycja Historia społeczno-gospodarcza młynarstwa.

Sam młyn działał produkcyjnie do 1976, kiedy to zawieszono mielenie.

Obok Muzeum działa elektrownia wodna z 1997 na rzece Wełnie.” /źródło https://pl.wikipedia.org/

DZIĘKUJEMY ZA UDANĄ WYCIECZKĘ, NOWĄ DAWKĘ WIADOMOŚCI I ŻYCZLIWE PRZYJĘCIE NASZEJ GRUPY!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 + = 78

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.