Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

WIZYTA W DRUKARNI

23 maja dzieci i młodzież Naszego Domu wzięła udział w wycieczce do Drukarni TYPO-OFFSET Zakładu Poligraficznego Pana Henryka Górowskiego w Pile. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z etapami powstawania nadruków i książek. Wychowankowie po raz pierwszy mogli zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz hali drukarskiej wzbudziła u młodzieży wielki podziw i zdziwienie.

https://goo.gl/photos/vgayJGgDdckCroGU6

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści Pana Górowskiego, który przedstawił historię powstawania drukarni oraz pokazał drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę. Wszyscy bacznie obserwowali proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Wszystkie te czynności wykonywane są przez różne maszyny poligraficzne obsługiwane przez pracowników drukarni.

DRUKARNIA TYPO-OFFSET działa na rynku od 32 lat (rok założenia 1984). To w pełni profesjonalny zakład poligraficzny oraz wydawniczy. Dnia 12 kwietnia 1984 roku decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie Henryk Górowski szef firmy otrzymał pozwolenie na prowadzenie pierwszej prywatnej drukarni w byłym województwie pilskim. Dokładnie od tego dnia zaczęła się rodzić prawdziwa historia firmy.

Zaczynając od drewnianych kaszt i metalowych czcionek składanych przez zecera dawną metodą Gutenberga zaczęły powstawać pierwsze druki. Wykonywane były na zdobionych papierach, jednokolorowe zaproszenia, ulotki, oraz plakaty. Metoda ta zwana TYPO-graficzną nawiązuje do nazwy drukarni. Druk OFFSET-owy natomiast to druga część nazwy oznaczająca obecną technikę druku. Dzięki odważnym początkom i trafnym inwestycjom firma szybko przeszła z druku techniką typograficzną do techniki offsetowej wdrażając kolejne działy. Firma posiada duże zaplecze maszyn drukarskich z arkusza, roli, jak i do produkcji opakowań oraz oprawy druków. Dzięki temu drukarnia jest w stanie wykonać niemal wszystkie prace poligraficzne.

 

Na koniec wycieczki czekała nas miła niespodzianka. Każdy wychowanek na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał drobny upominek a wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Górowskim za możliwość zwiedzenia profesjonalnej drukarni oraz za przekazaną wiedzę.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.