Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

WIZYTA W DRUKARNI

23 maja dzieci i młodzież Naszego Domu wzięła udział w wycieczce do Drukarni TYPO-OFFSET Zakładu Poligraficznego Pana Henryka Górowskiego w Pile. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z etapami powstawania nadruków i książek. Wychowankowie po raz pierwszy mogli zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz hali drukarskiej wzbudziła u młodzieży wielki podziw i zdziwienie.

https://goo.gl/photos/vgayJGgDdckCroGU6

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści Pana Górowskiego, który przedstawił historię powstawania drukarni oraz pokazał drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową książkę. Wszyscy bacznie obserwowali proces drukowania tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Wszystkie te czynności wykonywane są przez różne maszyny poligraficzne obsługiwane przez pracowników drukarni.

DRUKARNIA TYPO-OFFSET działa na rynku od 32 lat (rok założenia 1984). To w pełni profesjonalny zakład poligraficzny oraz wydawniczy. Dnia 12 kwietnia 1984 roku decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie Henryk Górowski szef firmy otrzymał pozwolenie na prowadzenie pierwszej prywatnej drukarni w byłym województwie pilskim. Dokładnie od tego dnia zaczęła się rodzić prawdziwa historia firmy.

Zaczynając od drewnianych kaszt i metalowych czcionek składanych przez zecera dawną metodą Gutenberga zaczęły powstawać pierwsze druki. Wykonywane były na zdobionych papierach, jednokolorowe zaproszenia, ulotki, oraz plakaty. Metoda ta zwana TYPO-graficzną nawiązuje do nazwy drukarni. Druk OFFSET-owy natomiast to druga część nazwy oznaczająca obecną technikę druku. Dzięki odważnym początkom i trafnym inwestycjom firma szybko przeszła z druku techniką typograficzną do techniki offsetowej wdrażając kolejne działy. Firma posiada duże zaplecze maszyn drukarskich z arkusza, roli, jak i do produkcji opakowań oraz oprawy druków. Dzięki temu drukarnia jest w stanie wykonać niemal wszystkie prace poligraficzne.

 

Na koniec wycieczki czekała nas miła niespodzianka. Każdy wychowanek na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał drobny upominek a wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Górowskim za możliwość zwiedzenia profesjonalnej drukarni oraz za przekazaną wiedzę.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.