Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

DZIEŃ OJCA

Droga Młodzieży! 23 czerwca swoje święto obchodzili wszyscy nasi Ojcowie.

W tym wyjątkowym dniu mieliśmy okazję uroczyście okazać im wdzięczność i podziękować im za wszelkie starania i trud jaki wkładają oni w wychowanie swoich dzieci.

My dołączamy się do życzeń i składamy wszystkim Tatom najserdeczniejsze życzenia: błogosławieństwa Bożego na każdą chwilę bycia Ojcem, zdrowia, szczęścia, radości, siły, wytrwałości, sukcesów osobistych i zawodowych.

A teraz krótko o historii Dnia Ojca.

Po raz pierwszy święto to obchodzono 19 czerwca 1910 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Stało się to za sprawą Sonory Smart Dodd – córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kiedy dowiedziała się ona o ustanowieniu Dnia Matki wpadła na pomysł, by wprowadzić Dzień Ojca dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców a w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. W 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. W Polsce to święto ma już kilkudziesięcioletnią tradycję.
Dzień Ojca obchodzony jest na całym świecie chociaż jest to święto ruchome. W Niemczech obchodzi się je w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego i z czasem to święto przerodziło się w Dzień Mężczyzn. We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca jest 19 marca – w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca. W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3. niedzielę czerwca, a w Australii drugą niedzielę czerwca. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada a w Danii – 5 czerwca .
Z okazji Dnia Ojca wszystkim Ojcom dedykujemy piosenkę:
https://youtu.be/K4L7hvqBx-0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

92 − = 86

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.