Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

Relacja z uroczystego otwarcia Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego „DEO GRATIAS”

Dzień 21 października 2012 roku w sposób szczególny zapisze się w pamięci mieszkańców  „NASZEGO DOMU” w Gębicach. Tego dnia odbyło się otwarcie i poświęcenie nowego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego „DEO GRATIAS”.

Ośrodek ten powstał jako odpowiedź na wieloletnią prośbę rodziców mających dzieci  niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim oraz  z niepełnosprawnościami głębszymi i sprzężonymi. Dzieci te wymagają specjalnej opieki i rehabilitacji. Obowiązek szkolny i nauki realizują w Ośrodku na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, które obejmują wielostronne wspieranie i rozwój każdego dziecka. Patronem nowego Ośrodka  został św. Feliks z Kantalicjo, który jest głównym patronem  Zgromadzenia Sióstr Felicjanek

W roku 2012 Zgromadzenie świętuje 300 -lecie kanonizacji świętego Feliksa. Św. Feliks, kapucyński braciszek, kwestował na ulicach Rzymu, kochał dzieci, szczególnie biedne, służył im i prowadził do Boga. Z Opatrzności Bożej stał się głównym Patronem  Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo – Sióstr Felicjanek i gromadki warszawskich dzieci, sierot, którymi  Siostry opiekowały się i służyły od początku swego istnienia. Idąc śladem pierwszych Felicjanek, Siostry w Gębicach zawierzyły dzieci opiece św. Feliksa a nowy Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy „DEO GRATIAS” ofiarowały jako wotum wdzięczności Kościołowi i Ojcu św. za dar kanonizacji Św. Feliksa. Święty Patron za wszystko, co go w życiu  spotkało dziękował Bogu słowami „Deo gratias”.  Tak i Siostry, chcąc okazać wdzięczność Bożej Opatrzności,  nowe dzieło posługi apostolskiej  nazwały – Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „DEO GRATIAS” w Gębicach.

W tym dniu od rana słychać pieśni do św. Feliksa. Uroczystość poświęcenia Ośrodka „DEO GRATIAS”  zgromadziła nie tylko rodziców naszych podopiecznych i  także liczne Grono Gości.

Najważniejszym momentem dnia była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem J.E.  Księdza Bp. Zdzisława Fortuniaka w asystencji Księdza Kapelana Władysława Szynala. Słowo Boże w oparciu o teksty Liturgii, Ksiądz Bp. skierował do rodziców dzieci, poruszając temat służby, jako postawy najbardziej godnej człowieka, bo „Prawdziwą wielkość i godność człowieka widzi Chrystus nie w panowaniu nad innymi, ale w służeniu drugim.” Dalej nawiązał do Bł. M. M. Angeli: „ Kościół, wierny misji otrzymanej od Chrystusa, mimo słabości i niewierności wielu synów i córek, konsekwentnie wnosił w dzieje ludzkości wielką prawdę o miłości bliźniego, łagodził podziały społeczne, przekraczał różnice etniczne, pochylał się nad chorymi i nad sierotami, niepełnosprawnymi, bezdomnymi. Z tego ducha wyrosła Maria Angela Truszkowska”. I to samo dzieło dokonuje się dziś w Gębicach, gdzie „ NASZ DOM” daje świadectwo miłości życia i dzieli się hojnie tym świadectwem.

Przed końcowym błogosławieństwem Ksiądz Biskup udzielił dzieciom i ich rodzicom namaszczenia olejem św. Feliksa. Po Mszy Świętej był krótki program artystyczny w którym dzieci pokazały swoje umiejętności taneczne. Następnie w procesji wszyscy przeszli do nowego Ośrodka na uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie nowego miejsca dla wychowanków. Po części oficjalnej wszyscy goście i mieszkańcy „ NASZEGO DOMU” skupili się przy ognisku i wspólnym grillu. Blask i ciepło ogniska było symbolem rodzinnego ciepła i jedności. Był to czas i miejsce umacniania rodzinnych więzi, okazją do podzielenia się swoim życiowym doświadczeniem i do bycia razem. W codziennym zabieganiu często trudno jest się zatrzymać, pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, czy refleksji. Wszędzie widać było uśmiechy na twarzach rodziców i ich dzieci. Był wspólny śpiew i tańce przy wtórze gitar. Słychać było pieśni znane i lubiane: „Zielony Mosteczek”, „Przybyli ułani” itp.

Wszystkich rodziców łączy ich niepełnosprawne dziecko. Tutaj w „NASZYM DOMU” mają okazję czuć się bezpiecznie i tworzyć wielką, kochającą się rodzinę.

Bł. M. M. Angelo wspieraj nas w dawaniu świadectwa miłości i w służbie życiu każdego człowieka.

s. M.Amelia now. fel.

Wszystkim za wszystko DEO GRATIAS.

Już niedługo udostepnimy galerię fotografii z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + = 11

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.