Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

Marzec i kwiecień w ORW

Marzec i kwiecień był dla nas czasem pełnym radości, zabawy i rozwijania różnych umiejętności. W każdym tygodniu uczestniczyliśmy w wielu aktywnościach, które wspierały rozwój zarówno ruchowy, komunikacyjny, poznawczy jak i społeczny. Było dużo zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu rozwijających sprawność fizyczną oraz zadań, które pobudzały wyobraźnię i kreatywność. Nie zabrakło wspólnych zajęć, śmiechu i chwil, które budowały relacje oraz uczyły współpracy. Każdy dzień przynosił coś nowego – odkrycia, małe sukcesy i mnóstwo pozytywnej energii.

Marzec rozpoczęliśmy od wyrażenia wdzięczności wszystkim kobietom z najbliższego otoczenia wręczając własnoręcznie wykonane kwiaty z wytłaczanki, słodki upominek oraz  biorąc udział w pamiątkowej sesji zdjęciowej, podczas której kształtowaliśmy umiejętność przybierania odpowiedniej postawy.

Podczas cotygodniowej terapii logopedycznej w nowej pracowni neurorehabilitacji z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia do komunikacji AAC, Cyberoka, wyrażaliśmy swoje potrzeby, budowaliśmy sprawczość i wydłużaliśmy koncentrację uwagi wzrokowej. Rozbijaliśmy wzrokiem bańki mydlane, malowaliśmy obrazy, uruchamialiśmy dźwięki oraz odkrywaliśmy ukryte w mozaice zwierzęta. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom uczyliśmy się skupiać wzrok na prezentowanych obrazach, śledzić ruchome obiekty oraz coraz dłużej utrzymywać uwagę na wykonywanym zadaniu. Cyberoko pozwoliło nam sprawniej porozumiewać się z otoczeniem, wyrażać swoje emocje, potrzeby i zainteresowania.

 

19 marca podczas barwnego przemarszu z instrumentami po parku ośrodka powitaliśmy wiosnę. Namalowaliśmy farbami dostrzeżone w parku oznaki nowej pory roku, a podczas warsztatów ogrodniczych stworzyliśmy kolorowy ogród w doniczkach i skrzyni z pergolą złożony z bratków, hiacyntów i innych wiosennych kwiatków. Było zielono i wesoło.

Z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa na znak tolerancji i zrozumienia założyliśmy dwie różne skarpetki. Podczas zabaw integracyjnych i plastycznych, kształtowaliśmy świadomość jak piękna jest różnorodność i jak ważna jest akceptacja każdego człowieka.

Wyjątkowym wydarzeniem w naszym ośrodku były wielkanocne warsztaty plastyczne z rodzicami podczas których z ogromnym zaangażowaniem  i duża kreatywnością zostały wykonane dekoracje świąteczne: palmy wielkanocne, stroiki, pisanki i zajączki.  To był cudowny czas wspólnego tworzenia, rozmów, uśmiechu i wzajemnej inspiracji. Rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim – a efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania!

Ostatnie dni marca poświęcone były tematyce Dnia Świadomości Autyzmu. W czasie zabaw edukacyjnych i aktywności plastycznych budowaliśmy wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Zwieńczeniem tych wyjątkowych działań był wspólny przemarsz z niebieskimi balonami po parku ośrodka wraz z gośćmi – przedszkolakami z „Mali Odkrywcy” w Gębicach i symboliczne zawieszenie łańcuszka motyli na drzewie na znak zrozumienia i wsparcia. To było pełne radości wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tuz przed świąteczną przerwą wiosenną spotkaliśmy się przy uroczystym wielkanocnym stole, by celebrować tradycje związane ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego poprzez  przygotowanie koszyczka wielkanocnego, złożenie sobie życzeń oraz spożycie symbolicznych pokarmów w gronie naszej wspólnoty.  Dodatkową atrakcją była wystawa wizualno- dźwiękowa, „Wielkanocna zagroda” złożona z wytworów sztuki ludowej, figurek przedstawiających popularne zwierzęta wiejskie. Nie zabrakło też zabawy na świeżym powietrzu – szukania niespodzianek zostawionych przez zajączka w parku ośrodka.

Kwiecień upłynął pod hasłem fascynującej podróży dookoła świata, działań związanych z ekologią, zdrowiem i wzmacnianiem kondycji fizycznej oraz przypomnieniem własnej tożsamości narodowej.

W podróży dookoła świata wybraliśmy się do słonecznej Afryki. Poznawaliśmy muzykę i egzotyczne zwierzęta zamieszkujące ten kontynent. Dużo emocji dostarczyły nam zabawy zręcznościowe z małpką i krokodylem. To był dzień pełen słońca, uśmiechu i zdobywania nowej wiedzy o świecie.

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. To była doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważna jest troska o zasoby naturalne środowiska. Nauczyliśmy się pozytywnych postaw wobec przyrody, rozwijaliśmy naszą kreatywność. Nie zabrakło również ciekawych zabaw i doznań sensorycznych.

Podczas spacerów obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę. Wykorzystywaliśmy piękną pogodę na zabawy ruchowe w parku. Rozwijaliśmy sprawność fizyczną pokonując tory przeszkód w ramach akcji – Wiosenna forma.

Wielką niespodzianką było powstanie na terenie ośrodka nowoczesnego, edukacyjnego placu zabaw, który zamienił  wyjścia na dwór w fascynującą podróż po świecie zmysłów. Ta wyjątkowa przestrzeń to bogactwo bodźców wspomagających integrację sensoryczną. Z zachwytem korzystaliśmy z kolorowych paneli optycznych  przyciągających wzrok oraz  muzycznych  [z dzwonkami, cymbałkami i rurami dźwiękowymi]  komponując własne melodie, a także dwustronnej tablicy do malowania farbami. 

 

Koniec kwietnia przyniósł chwilę zadumy i refleksji nad  zbliżającymi się Świętami Majowymi. Poznawaliśmy ważne symbole naszej państwowości i kształtowaliśmy poczucie przynależności narodowej poprzez udział w teatrzyku patriotycznym. To był czas wzmacniania integracji grupy, zakorzeniania w tradycji i wartościach chrześcijańskich. Przed nami ostatnie dwa miesiące roku szkolnego, pełne nowych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 7 =

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.