Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

WIELKI POST 2024

Poprzedza Wielkanoc i jest uroczystym okresem skupionym na modlitwie, poście i jałmużnie.

Nie ma lepszego czasu na odnowienie lub pogłębienie wiary niż Wielki Post. W tym czasie możemy zbliżyć się do Boga, przygotowując się do radosnego świętowania zmartwychwstania Chrystusa w Wielkanoc.

Czym jest Wielki Post?

Wypełniony postem, modlitwą i jałmużną, Wielki Post jest okresem pokutnym i liturgicznym, który prowadzi do obchodów Triduum Paschalnego.

Kiedy rozpoczął się Wielki Post?

Obchodzenie Wielkiego Postu jako 40-dniowego okresu rozpoczęło się po Soborze Nicejskim w 325 r. n.e., ale obchody postu przed Wielkanocą sięgają jeszcze wcześniej.

Kto obchodzi Wielki Post?

Wielki Post jest tradycyjnie kojarzony z Kościołem katolickim, ale niektórzy protestanci, prawosławni i inni również przestrzegają pewnej formy Wielkiego Postu.

Jaki jest cel Wielkiego Postu? Co on reprezentuje?

Wielki Post rozpoczyna się od widocznego, zewnętrznego znaku – popiołu, ale ma na celu wewnętrzne nawrócenie, pomagając nam czynić zadośćuczynienie za grzechy, unikać rozproszeń i skupić się na życiu Ewangelią.

Z czego powinienem zrezygnować na Wielki Post?

Skup się na poświęceniu czegoś znaczącego, co pomoże ci zbliżyć się do Boga. Jeszcze lepiej, skup się na tym, czego możesz się podjąć: Jakie małe czyny możesz podjąć, aby zamanifestować miłość, do której dzielenia się wzywa nas Bóg?

Jaki jest kolor Wielkiego Postu?

Fioletowy (purpurowy) to kolor Wielkiego Postu. W Niedzielę Laetare księża będą nosić różowe stroje, co będzie małą przerwą od uroczystego fioletu i przypomnieniem, że Wielkanoc jest już blisko. W Niedzielę Palmową i Wielki Piątek księża noszą czerwone szaty liturgiczne.

Kolorem Wielkanocy jest biały.

(pobrano ze strony https://hallow.com/pl/wielki-post/)

WIELKI POST W NASZYM DOMU!!!

Rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Naszym Domu codziennie spotykamy się wieczorem w kaplicy aby zaśpiewać Gorzkie żale, a raz w tygodniu mamy wspólną Drogę Krzyżową. Staramy się intensywnie pracować nad swoim zachowaniem, aby przez postanowienia, modlitwę i dobre uczynki zmieniać i naprawiać swoje serca.

DROGA KRZYŻOWA Z PROROKIEM JONASZEM

Są dwie możliwe postawy naszego serca wobec Bożego Słowa i wezwania do przemiany życia:

uwierzyć Bogu, jak mieszkańcy Niniwy i wybrać życie,

albo być zatwardziałym na Słowo Boga,

jak mieszkańcy Jerozolimy i wybrać śmierć.

Wybieram ŻYCIE!

WSTAŃ! Skrusz swoje serce! I IDŹ! I GŁOŚ!

W OCZEKIWANIU na Święta Wielkanocne robimy piękne rzeczy.

ZNAK KRZYŻA

Krzyż towarzyszy nam wierzącym przez całe życie.

Z dbałością wykonaliśmy krzyż, który zabierzemy ze sobą na czwartkową Drogę Krzyżową, by razem z naszym Panem dźwigać swój własny (mały, duży, ciężki, lekki,…) krzyż,…

bo wtedy jest łatwiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

95 − 94 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.