Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

ZIMA W OŚRODKU PEŁNA WRAŻEŃ…

W listopadzie przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych.

Pamiętaliśmy o naszych zmarłych oraz o bohaterach wojennych i wszystkich, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

11 Listopada przeżywaliśmy Dzień Niepodległości dziękując Panu Bogu za dar wolnej ojczyzny.

Pamiętaliśmy o tych, którzy oddali za nią swoje życie. Już 9 listopada odbyło się przedstawienie pod tytułem „Pisk Białego Orła„, odśpiewaliśmy hymn narodowy Mazurka Dąbrowskiego oraz wielbiliśmy Pana Boga słowami pieśni Ciebie Boga wysławiamy dziękując za wolną Ojczyznę.

TRYPTYK NIEPODLEGŁA🇵🇱

Pisk Białego Orła

„Biały Orzeł wzbić się nie może

Biały Orzeł nie może się wzbić

Ach jak trudny jest jego los

Tylko piszczy, lecz jego głos

Nie pozwala nam tracić nadziei…”

Na podstawie scenariusza: „Pisk Białego Orła”

Kilku naszych wychowanków wzięło udział w 24 Biegu Niepodległości, który odbył się w Czarnkowie.

W listopadzie świętowaliśmy imieniny naszej siostry dyrektor S. Krystiany Kowalskiej.

Dzieci i młodzież przygotowała pantomimę pod tytułem „Bóg dał nam ręce”. Po przedstawieniu wychowankowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców złożyli życzenia imieninowe.

BÓG DAŁ NAM RĘCE

„Bóg dał nam ręce. Ręce – aby tworzyły.

Ręce – aby dawały.

Ręce – aby kochały.

Ręce – aby pomagały I broniły.

Ręce – aby błogosławiły.

Bóg dał nam ręce…”

A my do czego używamy naszych rąk?

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada obchodziliśmy dzień życzliwości. Każdy dla siebie starał się być miły, uprzejmy i życzliwy. Dzieci na zajęciach specjalistycznych przygotowywały niesamowite plakaty podkreślając wartość i znaczenie takiego dnia.

Pod koniec listopada wszyscy bawili się na zabawie andrzejkowej na naszym holu Błogosławionej Marii Angeli. Był to czas Wspólnej zabawy i radości oraz przebywania z sobą nawzajem.

Już za niedługo rozpoczyna się czas adwentu.

Dlatego z tej okazji odbyły się warsztaty na których dzieci i młodzież tworzyła kalendarze adwentowe z różnych materiałów, rozwijała kreatywność, umiejętność współpracy w zespole i zdolności manualne.

I w końcu doczekaliśmy się pierwszego śniegu.

Na początku grudnia spadł piękny, śnieżnobiały puch, dzięki temu niektórzy wybrali się na sanki i zabawy śnieżne. Sezon zimowy uważamy za rozpoczęty.

Również Adwent w Naszym Domu rozpoczął się już na całego.

Bierzemy udział w Roratach – mszach świętych, na których przygotowujemy się do narodzin Pana Jezusa. W tym roku na Roratach budujemy w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomaga nam w tym Święty Franciszek z Asyżu, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.

Rozpoczął się sezon piernikowy.

Prawie w każde popołudnie poznajemy tradycje i zwyczaje świąteczne, uczymy się piec pierniki, zdobywamy umiejętności samodzielnego przygotowania ciasta na pierniki, wykrawania pierników za pomocą foremek, a następnie pieczenia i dekorowania.

6 grudnia to oczywiście święto Świętego Mikołaja to szczególny dzień nie tylko przyjmowania podarunków od świętego ale również doświadczenia radości obdarowywania.

Już jakiś czas przygotowywaliśmy się do spotkania ze świętym Mikołajem. Otrzymaliśmy zadanie – Każdy z nas miał własnoręcznie wykonać niespodziankę, którą obdaruje Świętego w dniu jego imienin. I tak się stało, z radością wykonaliśmy zadanie. Złożyliśmy życzenia Mikołajowi wręczając wykonany prezent, a w tym doświadczając myśli Świętego Łukasza, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. Oczywiście jak co roku Święty Mikołaj nie zapomniał również o nas. Uczymy się empatii i odkrywania sensu Bożego Narodzenia, bo przecież spotkanie ze świętym Mikołajem poprzedza i tak jakby zapowiada święta narodzin Pana Jezusa.

BUDUJEMY JEZUSOWI STAJENKĘ

Kolejne warsztaty MAJSTERKOWICZÓW

Przez najbliższe dni – przez cały Adwent – chcemy i uczymy się od świętego Franciszka wiary i razem z Nim przygotowujemy się na przyjęcie pokornie rodzącego się wśród nas Syna Bożego.

Idziemy do Jezusa śladami św. Franciszka z Asyżu.

W grudniu również odbył się konkurs plastyczny pod tytułem „Anioł dobroci„. Każdy z chętnych mógł wykonać figurkę przestrzenną anioła.

Przygotowywaliśmy się do jasełek bożonarodzeniowych. Wymagało to od nas wiele poświęcenia i wielu dni prób i ćwiczeń.

16 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne dla naszych rodziców, przyjaciół ośrodka i sponsorów. Wszyscy zebrani goście mieli możliwość obejrzenia naszej sztuki teatralnej pod tytułem:

„Gdzie jest nasze Betlejem”.

Po przedstawieniu jasełkowym ksiądz kapelan ksiądz Andrzej Kruszyński pobłogosławił przygotowane wcześniej opłatki, którymi następnie wszyscy się podzielili, składaliśmy sobie życzenia jak prawdziwym rodzinnym domu.

Bogu niech będą dzięki za ten piękny czas oczekiwania na przyjście Jezusa.

GŁOSIMY HISTORIĘ NARODZIN PANA JEZUSA

Rodzina, tak mocno czekała na Boga, że nie zauważyła Jego odwiedzin w przychodzących osobach: sąsiadce pragnącej pożyczyć odrobinę soli, dziewczynce sprzedającej zapałki oraz w wędrowcu oczekującym kawałka chleba i możliwości zatrzymania się na schodach domu…

W życiu rodziny nastąpiła przemiana i z radością mogła powitać narodzonego Jezusa – tak, jak wszyscy zgromadzeni na przedstawieniu jasełek Goście.

Radość, ciepło i miłość płynące z betlejemskiej stajenki odbijały się na twarzach młodych aktorów oraz tych, którzy dzielili z nimi te wzruszające chwile.

Goście zabrali ze sobą drobny upominek – domek z piernika, który przypomina nam, że

Betlejem to DOM CHLEBA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 72 = 78

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.