Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

PIERWSZY MIESIĄC ZA NAMI…

Atrakcyjnie i fascynująco rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Za nami piękne i słoneczne Wakacje, które przeszły już do historii. Teraz przyszedł czas na pracę, wysiłek, naukę nowych i pożytecznych rzeczy.

Co takiego wydarzy się w tym nowym roku szkolnym? Czego się nauczymy? Czego doświadczymy i co będziemy przeżywać pełnią swoich serc?

Wszyscy czekamy z niecierpliwością na te nadchodzące wydarzenia, jednak pierwszy miesiąc Nowego Roku szkolnego pokazał nam, jak dobrze i radośnie znów spotkać się po wakacjach. Czekają nas nowe wyzwania i piękne projekty, w których będziemy stawać się coraz bardziej lepsi, dojrzalsi, odpowiedzialni i twórczy.

Wrzesień to również czas zbiorów i Dziękczynienia za nie Panu Bogu. Już w pierwszym tygodniu mieliśmy możliwość uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu naszego ośrodka, czyli „wykopkach„. Wspólnie z całą społecznością zbieraliśmy ziemniaki, a po nich pierwsza wspólna kolacja integracyjna na łonie natury.

8 i 12 września to dzień urodzin i imienin Matki Bożej.

Wspólnie świętowaliśmy te uroczystości, najpierw przy kaplicy Matki Bożej Fatimskiej, składając Jej dziękczynienie za nasze życie i za to, że możemy być blisko jej syna Jezusa. Uroczystość świętowania imienin i urodzin Maryi skończyła się przy wspólnym stole. Nie zabrakło pysznego tortu, kwiatów, podarunków, pięknych słów życzeń skierowanych do Matki Bożej, a także wspaniałej zabawy dyskotekowej – no bo przecież to Święto Naszej Mamy.

W pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego przypominamy sobie i uczymy się regulaminów, zasad bezpieczeństwa, a także uczestniczymy w praktycznych ćwiczeniach przeciwpożarowych. To kolejna możliwość do bycia razem i przeżywania wspólnie niesamowitych chwil. Tym razem dużo teorii i nowych wiadomości dotyczących naszego bezpieczeństwa. Cieszymy się, że są osoby które dbają o to, byśmy się czuli bezpieczni oraz mogli bezpiecznie poruszać się i korzystać z całego terenu ośrodka. Szkolenie BHP skończyło się wspólnym ogniskiem i biesiadowaniem przy kiełbaskach i pieczonych ziemniaczkach.

18 września czekała nas kolejne impreza, tym razem święto Świętego Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży.

Ten Dzień Młodzieży obchodziliśmy bardzo uroczyście. Wspólna msza święta w kaplicy ośrodka, spotkanie z Jezusem eucharystycznym, czas na skupienie, przystąpienie do sakramentów, podsumowania czasu wakacji i refleksja nad swoim życiem, wchodzeniem w czas dorosłości i brania odpowiedzialności za swoje życie oraz postępowanie. Taki przykład zostawił nam święty Stanisław Kostka.

Podczas kazania księdza Andrzeja zrozumieliśmy, jak ważne jest nasze osobiste podejście do życia i kontakt z Chrystusem oraz jak ważne jest wyrażanie własnego zdania i prawdziwych opinii na różne tematy. Taka postawa świadczy, że mamy kręgosłup moralny i potrafimy mądrze wybierać. Modliliśmy się przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki o dobre i święte wejście w czas dorosłości. Podziękowaliśmy za czas młodości i za to, że jesteśmy blisko Jezusa. Po wspólnej modlitwie wzięliśmy udział w uroczystej agapie w altanie Emaus.

Oprócz uroczystości uczestniczyliśmy jeszcze w wielu różnych, ciekawych zajęciach.

Każdego dnia spotykały nas niesamowite przygody oraz wiele ciekawych zadań do wykonania. Zdobywaliśmy nowe umiejętności m.in. uczyliśmy się poruszać środkami transportu takimi jak rower, hulajnoga czy gokart, poznawaliśmy przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, ćwiczyliśmy naszą spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć, a przy tym bawiliśmy się bardzo radośnie.

Grupa ORW wzięła udział w Olimpiadzie integracyjno-sportowej osób niepełnosprawnych, która odbyła się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gębicach. Nasza młodzież z ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego wzięła udział w różnych rozgrywkach i zabawach oraz wspólnym świętowaniu.

W drugiej połowie września świętowaliśmy dzień pieczonego ziemniaka.

Na terenie naszego ośrodka powstała Kraina Pieczonego Ziemniaka, gdzie królowały różne potrawy z naszych ziemniaków. Dowiedzieliśmy się jak wiele cennych właściwości mają ziemniaki, mieliśmy okazję uczestniczyć w wyścigach ziemniaczanych, piekliśmy ziemniaki w ognisku, a także uczyliśmy się gotować różne potrawy z ziemniaków. Kilku naszych starszych kolegów przedstawiło pantomimę bajki o ziemniaku. Historia ziemniaka pokazała nam, jak przez przypadek ludzie dowiedzieli się, że ziemniaki są bardzo pysznym i pożytecznym warzywem.

Włączyliśmy się również w akcję zbierania kasztanów.

Tym razem chcemy pomóc chorej Gabrysi z Szamocina. Zbieraliśmy na rehabilitację dwuletniej Gabrysi, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Mamy nadzieję, że nasz wkład będzie cenną pomocą do całkowitego wyleczenia Gabrysi. Wspieramy ją również naszą modlitwą i pamięcią.

W czasie wolnym mamy również wiele zajęć rekreacyjnych i atrakcji, poznajemy nowe dyscypliny sportowe, uczymy się nowych gier i zabaw. Piękna pogoda sprzyja nam w zabawach na świeżym powietrzu.

Na zakończenie miesiąca przeżywaliśmy Święto Dziękczynienia za plony.

Ta uroczystość dała nam wiele możliwości i satysfakcji, ponieważ włączyliśmy się czynnie w przygotowania do tej imprezy. Wcześniejsze zbiory warzyw i owoców, to nasz wkład w tegoroczne zbiory ośrodka. Mamy za co Panu Bogu dziękować, ponieważ na co dzień zjadamy pyszne posiłki z ekologicznych warzyw i owoców, mamy wielką satysfakcję i radość, że bierzemy w tym czynny udział.

Dzień Dziękczynienia za plony poprzedzony był przygotowaniami kulinarnymi na każdej z grup wychowawczych. Dostaliśmy zadanie, aby każda grupa przygotowała potrawy z wylosowanego wcześniej warzywa. Były potrawy z ziemniaków, buraków, potrawy z pomidorów, marchwi oraz innych warzyw, ale oczywiście królowała, jak co roku już niezłomnie zupa dyniowa, która przygotowały nasze panie z kuchni. Dzień Dziękczynienia to przede wszystkim okazja do podziękowania Panu Bogu za wszystkie wspaniałe plony, które wcześniej zbieraliśmy z naszego ogrodu. Przy kaplicy Matki Bożej Fatimskiej składaliśmy nasze podziękowania, uczestnicząc w liturgii Dziękczynienia, którą poprowadził nasz ksiądz kapelan Andrzej Kruszyński. W dziękczynieniu uczestniczyli też przedstawiciele ludności góralskiej, Krakowskiej oraz Wielkopolskiej, byli to oczywiście nasi starsi wychowankowie przebrani w stroje ludowe.

Kolejną niespodzianką dnia Dziękczynienia za plony był pokaz maszyn i urządzeń rolniczych. Była to niezwykła atrakcja, szczególnie dla chłopaków, którzy interesują się sprzętem i maszynami rolniczymi. Wspólna agapa i degustacja potraw przygotowanych przez każdą z grup sprawiła nam wiele radości i niesamowitych wrażeń, a wszystko to przy muzyce i tanecznych pląsach.

Kwintesencją Września – były obchody imienin naszej kochanej siostry dyrektora Refaeli seniorki Ośrodka.

Uczestniczyliśmy we wspólnej eucharystii, dziękując Panu Bogu za dar życia, powołania i służby siostry w tym ośrodku. Życzenia dla naszej kochanej Siostry, obdarowanie kwiatami oraz chlebem i solą jako symbolem Domu i dzielenia się wzajemnie miłością i życzliwością oraz wieczorny pokaz przed oknami siostry Rafaeli, był ważnym i wyjątkowym czasem świętowania.

„Bo w tym DOMU Kochamy, szanujemy się, Marzymy, dzielimy się, doceniamy każdy dzień, Wierzymy w siebie, zawsze jesteśmy razem, Uwielbiamy nudę, ale nigdy jej nie, bardzo się kochamy, lecz Czasem się kłócimy, popełniamy błędy, dostajemy drugą szansę, wybaczamy, bo to DOM w którym możemy być sobą, DOM w którym zawsze ktoś na nas czeka, DOM w którym Czujemy się kochani za darmo, DOM w którym Czujemy się bezpieczni.”

Tyle niesamowitych wydarzeń i akcji działo się we wrześniu, za co jesteśmy wszyscy wdzięczni Panu Bogu i wszystkim, którzy organizowali te wszystkie atrakcje. A co jeszcze przed nami? Co nas czeka w następnym miesiącu?? Już czekamy z niecierpliwością na przebieg wydarzeń. Atrakcji będzie coraz więcej, tego jesteśmy pewni!!!😂😂😂😂😂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.