Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

XVI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW

dudy

W dniu 17.01.2016. nasza schola wraz z siostrami – S.M. Gregorią i S.M. Amelią uczestniczyły w  XVI Międzynarodowym Spotkaniu Kolędników „Do szopy, hej pasterze–dudziarze!”, które odbyło się w Połajewie.
Spotkanie dudziarzy rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą Pasterską, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. Po niej odbyło się wspólne kolędowanie kapel dudziarskich oraz koncert finałowy w Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie.
Wzięły udział liczne kapele dudziarskie z Wielkopolski, m.in. ze Śmigla, Kargowej, ze Stęszewa, Szamotuł, Gołębina Starego i z Połajewa oraz z Zakopanego, skąd przyjechała Kapela Góralska Zespołu „Zornica” Szymona Bafii. Będą też zespoły z zagranicy: Kapela Dudziarzy „Scotpipe” Scotta Duncana ze Szkocji, „Čiernobalocký vinšovníci” – kolędnicy Lubo Tatarki z Horehronia na Słowacji, Zespół Stjepana Veckovica z Zagrzebia w Chrowacji Czech oraz Dudarze Wielkiego Księstwa Litewskiego Jurasia Pankiewicza z Mińska na Białorusi.
Organizatorami Międzynarodowego Spotkania Kolędników-Dudziarzy w Połajewie byli Gmina Połajewo, parafia pw. św. Michała Archanioła w Polajewie oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
Dudy, które w Polsce nazywa się także kozłami, gajdami czy sierszenkami, to instrumenty ludowe pochodzenia azjatyckiego, które w średniowieczu zostały przeniesione do Europy. W Polsce szczególnie popularne były w Wielkopolsce, na Podhalu, Beskidzie Żywieckim i Śląsku Cieszyńskim.

dsc_0189

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.