Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

REHABILITACJA

Zaproszenie do kontaktu z rehabilitantem – fizjoterapeutą.

Witajcie kochani. Jeśli macie ochotę i bardzo Wam się nudzi w domu zapraszam na wideo rozmowę przez messengera. Znajdziecie mnie wpisując moje imię  i nazwisko(Jakub Nadolczak). Będę dla Was dostępny w czwartek od godziny 11.20 do 12. Serdecznie zapraszam.

W Zespole Placówek Oświatowych „Nasz Dom” w Gębicach jest prowadzona i szeroko realizowana rehabilitacja ruchowa. „Nasz Dom” jest placówką opiekuńczo-wychowawczą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, o różnymi stopniu niepełnosprawności intelektualnej.

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest podniesienie ogólnej sprawności fizycznej, a przede wszystkim kształtowanie odruchu prawidłowej postawy ciała i niedopuszczenie do pogłębienia wad postawy, oraz podejmowanie próby doprowadzenia dzieci do jak największej sprawności fizycznej. Bazujemy na elementach metod: NDT Bobath, Weroniki Sherborne, Dobrego Startu, Behawioralnej.

Rehabilitacja obejmuje zajęcia na sali rehabilitacyjnej, na której wykonuje się:

 • ćwiczenia oddechowe, ogólnorozwojowe, ogólnokondycyjne,
 • ćwiczenia równoważne,
 • ćwiczenia zręcznościowe, manualne,
 • trening obwodowy – ćwiczenia na przyrządach: rotor, ławeczka skośna
 • ćwiczenia areobowe – elementy aerobiku, stepu, układy taneczne

W ramach rehabilitacji ruchowej ćwiczenia odbywają się codziennie. Uczestnicy biorą udział w zajęciach w miarę swoich możliwości co zostaje dopasowane do ich planu zajęć. Podzieleni są na grupy ćwiczące ze względu na swoją wydolność i kondycję fizyczną. Zajęcia odbywają się również na dworze do dyspozycji dzieci jest boisko do gry w piłkę nożną, koszykową, siatkową oraz siłownia pod chmurką. W celach relaksu i nauki pływania wychowankowie mogą uczęszczać na basen kryty.

DSC09501

Chcąc przybliżyć Państwu naszą ofertę przedstawiamy krótki opis zabiegów:

Elektroterapia

Galwanizacja– jest to zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta między dwoma elektrodami. Przepływ prądu stałego przez ciało zwiększa resorpcję obrzęków, krwiaków, wysięków, działa przeciwbólowo, na drodze odruchowej poprawia mikrokrążenie krwi i chłonki wywierając odżywczy wpływ na  tkanki. Przyspiesza procesy regeneracji tj. gojenia ran i owrzodzeń. Posiada również zastosowanie w leczeniu porażeń wiotkich.

Jonoforeza – jest to zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu do tkanek jonów leków za pomocą prądu stałego. W czasie zabiegu sumuje się działanie stosowanego prądu stałego oraz zastosowanej substancji leczniczej, np. leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wskazaniami do zabiegów elektroterapii są: nerwobóle, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, porażenia wiotkie.

Prądy diadynamiczne – stosowane w elektroterapii prądy płynące na bazie prądu stałego o niskiej wartości natężenia. Zależnie od zastosowanego prądu uzyskuje się działanie przeciwbólowe, poprawiające ukrwienie, działające troficznie w chorobach zwyrodnieniowych, sprzyjające resorpcji w stanach pourazowych., zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Wskazania:

-zespoły bólowe stawów kręgosłupa i stwów kończyn,

-stany po urazach narządu ruchu,

-nerwobóle,

-mięśniobóle,

-zabórzenia krążenia obwodowego,

-zaburzenia troficzne.

Przezskórna stymulacja nerwów TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation)- jest metodą elektroterapii służącą do zalczania bólu ostrego i przewlekłego. W przeciwieństwie do wielu leków, prądy TENS nie mają znanych skutków ubocznych, co jest istotną zaletą TENS z punktu widzenia osób źle reagujących na farmakoterapię.

Prądy interferencyjne Nemecka. Są to prądy podobne do diadynamicznych, ale silniejsze  i przyjemniejsze w odczuciu przez pacjenta. Terapia INF posiada właściwości odmienne od terapii TENS, działa dużo głębiej, posiada bardziej kompleksowe działanie i jest szczególnie efektywna w leczeniu bólu przewlekłego.  Związane jest to z tym, iż te prądy łatwiej pokonują opór skóry. Działanie biologiczne interferencji zależy od częstotliwości. Prądy Nemecka wywierają działanie przeciwbólowe, rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie i odżywienie tkanek.

Prąd Träberta – jest to prąd ultrabodźcowy o silnym działaniu przeciwbólowym. Wywołuje silne drżenie mięśniowe, efektem którego jest rozluźnienie mięśni. Zabieg ten jest też nazywany masażem prądem bodźcowym. Zabieg działa przeciwbólowo, rozluźniająco na mięśnie

Prądy Kotza– ( Rosyjska Stymulacja ) – Prądy o średniej częstotliwości, modulowane do małej częstotliwości, ( modulacja już w aparacie). Czs skurczu 50 ms, czas przerwy 10ms, natężenie do wyraźnych odczuć wibracji i skurczów mięśni. To stymulacja mięśni zdrowych (prawidłowo unerwionych) w zaniku prostym (przez długie unieruchomienie), oraz stymulacja mięśni u sportowców w celu zwiększenia siły mięśniowej i masy mięśniowej. Czas zabiegu 10-20 min.

Tonoliza – jest metodą elektrostymulacji, której główną funkcją jest przywrócenie fizjologicznej równowagi pobudzenia włókien mięśniowych. Stosuje się ją przy dysfunkcjach centralnego układu nerwowego, gdzie dochodzi do porażenia spastycznego mięsni. Naprzemienna praca mięśni prostowników i zginaczy wymuszona przepływem prądu prowadzi w efekcie do odtworzenia mechanizmu odruchowego i przywrócenia równowagi fizjologicznej porażonych mięśni.

 • Po urazach i udarach mózgu
 • Po urazach rdzenia kręgowego
 • W stwardnieniu rozsianym
 • W porażeniach mózgowych dziecięcych

Magnetoterapia – jest zabiegiem fizykalnym, polegającym na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego, które wpływa korzystnie na przemianę materii, zwiększenie przemiany energii. Zabieg działa przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo poprawia procesy oddychania tkankowego przyspiesza gojenie się ran i złamań. Zabiegi mogą by wykonywane przez gips, bandaż oraz odzież. Wskazaniami do zabiegu są: utrudnione gojenie się ran, choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn i stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia obwodowego, stany zapalne nerwów.

Ultradżwięki– podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz. Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane „mikromasażem”, spowodowane  wahaniem ciśnień w przebiegu fali dźwiękowej. Bardzo ważną składową ich działania jest również wpływ na biochemię tkanek, prowadzący do ich lepszego utleniania. Efektem jest działanie przeciwbólowe,  zmniejszające napięcie mięśniowe, hamujące procesy zapalne, rozszerzające naczynia krwionośne

Fonoforeza– to zabieg ultradźwiękowy gdzie substancją sprzęgającą jest żel przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Zabieg ten ma działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśni, rozszerza naczynia krwionośne. Wskazaniami do zabiegu są przewlekłe i podostre stany zapalne stawów i okolic okołostawowych, dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową odcinka kręgosłupa szyjnego,  bóle pleców i krzyża, rwa kulszowa.

Laseroterapia – leczenie niskoenergetycznym laserem biostymulacyjnym jest nowoczesną metodą fizykalną polegającą na dostarczeniu do wybranego miejsca organizmu ludzkiego energii w postaci światła. Działa bezpośrednio na procesy tkankowe bez ich uszkodzenia. Do biostymulacji używa się promieniowania laserowego z zakresu podczerwieni i czerwieni, ponieważ ono przenika najgłębiej do tkanek. Terapia laserem posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, resorbcyjne oraz przyspieszające procesy gojenia się ran. Daje poprawę w schorzeniach zwyrodnieniowych stawów, dysfunkcji narządu ruchu, zapaleniu okołostawowym, oraz trudno gojących się ranach.

Lampa Sollux– zabieg fotoleczniczy w którym wykorzystuje się promieniowanie podczerwone,  które wysyłane jest przez jeden z filtrów: czerwony lub niebieski.

Zastosowanie filtra czerwonego

 • stany zapalne tkanek miękkich,
 • przyspieszenie resorpcji  wysięków,
 • uszkodzenia skóry i źle gojące się rany,
 • mięśniobóle,
 • zmniejszenie napięcia mięśni (zwłaszcza przed masażem lub ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi).

Zastosowanie filtra niebieskiego

 • przeciwbólowo,
 • obkurczenie naczyń krwionośnych,
 • nerwobóle,
 • stany pourazowe.

Lampa bioptron – emitująca światło, które pozytywnie wpływa na ludzki organizm, wzmacniając jego funkcje obronne. Dzięki zastosowaniu lampy można leczyć problemy skórne, wszelkiego rodzaju bóle, schorzenia reumatyczne, alergię, depresje, przeziębieniaoraz wiele innych schorzeń. Wskazania do zabiegu:

 • bóle pleców, karku, głowy,
 • stany zapalne stawów,
 • rany (blizny, oparzenia),
 • choroby skóry,
 • kaszel, katar, bóle gardła.

Fotel terapeutyczny masujący – zastosowanie foteli masujących jest bardzo szerokie. Oprócz tradycyjnego masażu terapeutycznego, ma on działanie profilaktyczne, jeśli chodzi o rozmaite schorzenia, jak również działa bardzo korzystnie na przemianę materii, przepływ krwi w organizmie, czy wyzwalanie sił witalnych. Efektywnie usuwa też zastoje żylne i limfatyczne.

Bemer3000 – to urządzeniem do terapii pulsującym polem magnetycznym o parametrach dostosowanych do potrzeb komórek organizmu. Pod wpływem działania impulsu BEMER następuje między innymi:

 • Podniesienie witalności i zasobów sił życiowych
 • Pobudzenie procesów samoleczenia, regeneracji komórek i tkanek
 • Podniesienie odporności
 • Wzmocnienie działania neuroprzekaźników.
 • Poprawa ukrwienia, derulonizacja erytrocytów („rozrzedzenie” krwi),
 • Wzrost utlenienia krwi i komórek
 • Podniesienie obniżonych napięć na błonach komórkowych
 • Aktywizacja pomp potasowo – sodowych
 • Poprawa czynności, zróżnicowania i regeneracji komórek
 • Wzrost liczby limfocytów typu T
 • Regulacja układu hormonalnego
 • Przywrócenie piezoelektrycznych właściwości kości (osteoporoza)
 • Działanie antyurazowe i antyobrzękowe
 • Prawidłowa odnowa biologiczna komórek i całych narządów
 • Normalizacja procesów fizjologicznych i biochemicznych
 • Przywrócenie procesów regulacyjnych i samonaprawczych organizmu

Hydromasaż-  to połączenie zalet tradycyjnego masażu z relaksującymi właściwościami kąpieli. Woda wypompowywana z dysz pod wysokim ciśnieniem uderza w mięśnie, powodując ich rozluźnienie, a to działa odprężająco na cały organizm. Z hydromasażu mogą korzystać wszyscy, także dzieci i starsze osoby. Docenią go zwłaszcza ci, którzy przez wiele godzin dziennie pracują w pozycji stojącej lub siedzącej, co źle wpływa na kręgosłup i krążenie. Cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe wodny masaż ukoi bóle stawów. Wspomoże też leczenie rwy kulszowej. U zestresowanych i przemęczonych zmniejszy napięcie mięśni, ból głowy, poprawi nastrój i zapewni dobry sen. Hydromasaż uelastycznia i ujędrnienia skórę, usuwa zmęczenie, regeneruje siły, uaktywnia wewnętrzne procesy metaboliczne, wpływa tonizująco na układ nerwowy i korzystnie na psychikę, rozszerza naczynia krwionośne powodując szybsze krążenie krwi, stymuluje wydzielanie endorfin, uśmierza ból. Łagodzi także niektóre z objawów cukrzycy, leczy również migrenę i bezsenność, łagodzi dolegliwości spowodowane przez naderwania ścięgien i zwichnięcia.
Masaż podwodny wykonuje się w wannie przy użyciu strumienia wody o określonym ciśnieniu, szczególnie polecany w nerwicach, stanach wyczerpania fizycznego, nerwobólach (np. rwie kulszowej), zapaleniach stawów, stanach po skręceniach i złamaniach mięśniowych, zaburzeniach ukrwienia obwodowego.

Kąpiel perełkowa – to rodzaj kąpieli, w czasie której przez dysze umieszczone w dnie wanny wtłaczane jest sprężone powietrze. Bąbelki powietrza masują ciało delikatniej niż woda w czasie hydromasażu. W ten sposób uzyskuje się efekt podobny do mikromasażu. Kąpiel taka relaksuje i odpręża zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Kąpiel zalecana przy wszelkiego rodzaju nerwicach czy też ogólnym osłabieniu. Polepsza ukrwienie i wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, reguluje ciśnienie krwi, redukuje zaburzenia ukrwienia, przyśpiesza przemianę materii, przeciwdziała zaparciom    i wzdęciom, uspokaja i odpręża, leczy bezsenność, obniża napięcia mięśniowe. Dodaje również energii i wigoru.

Masaż klasyczny– polega na bezpośrednim oddziaływaniu bodźców mechanicznych na skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Wykonuje się go, zależnie od wskazań różnymi ruchami, czy chwytami jednej lub obu rąk. Zwiększa sprężystoś tkanek, działa rozluźniająco, przeciwbólowo. Rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, przyspiesza przepływ krwi przez mięśnie, rozluźnia mięśnie, poprawia dostarczanie substancji odżywczych i wydalanie produktów przemiany materii, wzmaga dopływ tlenu do komórek mięśniowych, nasila przepływ krwi przez nasze ciało, działa przeciwbólowo, pobudza układ nerwowy, który za pomocą odruchów wpływa na poszczególne narządy i układy naszego organizmu, pobudza korę mózgową co powoduje uwolnienie takich hormonów jak: histamina, acetylocholina czy adrenalina.

UGUL uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego-Pozwala terapeucie na wykonywanie kompleksowych ćwiczeń z pacjentem. Możliwość stosowania zawieszeń całkowitych, ćwiczeń czynnych w odciążeniu oraz czynnych z oporem i z zastosowaniem systemu bloczkowo-ciężarkowego. Przeznaczony jest głównie do ćwiczeń czynnych w odciążeniu. Ćwiczenia tego typu mają szerokie zastosowanie w usprawnianiu ruchowym pacjentów po zabiegach chirurgicznych, schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych i reumatoidalnych. Wskazaniem do ćwiczeń w „UGUL-u” są: zaniki i osłabienia siły mięśni, zmiany chorobowe powierzchni stawowych, ograniczenie zakresu ruchów w stawach oraz porażenia i niedowłady mięśni (wiotkie, spastyczne). Działanie: Zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchu, poprawa czucia głębokiego, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa elastyczności i napięcia tkanek miękkich, zmniejszenie podwyższonego napięcia mięśni, poprawa wydolności krążeniowo – oddechowej, zwiększenie wydzielania mazi stawowej.

Cervico 2000/ Vertetrack – aparat do trakcji kręgosłupa odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Aparat do trakcji odcinka szyjnego kręgosłupa Cervico 2000 jest przenośnym wyciągiem, stosowanym w przypadkach ostrego lub chronicznego bólu szyi spowodowanego: chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią lub urazem komunikacyjnym typu whiplash. Aparat do trakcji kręgosłupa Vertetrack jest innowacyjną konstrukcją, przydatną w terapii lędźwiowej części kręgosłupa, zwłaszcza w przypadkach dyskopatii wywołującej objawy rwy kulszowej.

Cervico 2000 – Schorzenia:

 • ból szyi spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgów i ich połączeń
 • uraz komunikacyjny (whiplash)
 • ból szyi spowodowany nadmiernym przeciążeniem w pracy fizycznej
 • kręcz szyi
 • urazy barku

Vertrack – Schorzenia:

 • zmiany w lędźwiowym odcinku kręgosłupa pochodzenia pierwotnego i wtórnego
 • zmiany patologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa spowodowane nieprawidłowym ustawieniem powierzchni stawów miedzykręgowych
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Rotor elektryczny OXYCYCLE III– przyrząd do biernej aktywizacji mięśnii. Rotor zapewnia ćwiczenia o małej intensywności, zwiększające siłę i elastyczność, co więcej gwarantuje dużą różnorodność ćwiczeń, zarówno dla górnych, jak i dla dolnych partii ciała, wspomaga krążenie. Rotor elektryczny umożliwia trening aktywny poprzez użycie siły własnych mięśni oraz trening pasywny kiedy urządzenie samo kręci pedałami i wymusza ruch kończyn u osoby ćwiczącej. Wskazany dla osób z stwardnieniem rozsianym (SM), porażeniem kończyn dolnych i górnych, porażeniem połowicznym, paraliżem spastycznym, chorobą Parkinsona.

Drenaż limfatyczny– jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Przy pomocy rąk terapeuty lub   za pomocą mankietów uciskowych zakładanych na kończyny górne lub dolne. Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny, zasilając organy w tlen i substancje odżywcze, zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów przemiany materii, likwiduje objawy zastoinowe, wchłania obrzęki. Jest leczeniem wspomagającym przy amputacji piersi, czyli mastektomii. Ułatwia odpływ krwi żylnej, zmniejsza opór krwi w tętnicach, co ułatwia pracę serca. Dzięki tym właściwościom terapia uciskowa znalazła zastosowanie w profilaktyce niewydolności żylnej, wspomaganiu leczenia niewydolności limfatycznej, rehabilitacji pourazowej, w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej oraz w odnowie biologicznej, jako skuteczne metoda zwalczania cellulitu i redukcji tkanki tłuszczowej.

Basen rehabilitacyjny kryty- zajęcia rehabilitacyjne są doskonałą gimnastyką dla mięśni i stawów. Wskazania:

 • osteoporoza,
 • pobudzają układ oddechowy, nerwowy,
 • podnoszą odporność małego organizmu na infekcje i zakażenia,
 • wskazane jest bólach kręgosłupa ,stawów, nadwaga , stres.

Basen z piłeczkami – jest znakomitym sposobem na rozwój sprawności fizycznej. Dziecko przedzierając się przez różnobarwne kulki uczy się panować nad ciałem. Musi bardzo uważać, aby nie stracić równowagi, sprawność manualną rozwija chwytanie piłeczek i rzucanie się nimi przez dzieci. Przebywanie wśród piłeczek to znakomity sposób na masaż całego ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Moc barw działa stymulująco na narząd wzroku. Dziecko chwytając piłeczki poznaje ich kolorystykę. Kolory budzą duże zainteresowanie do zabaw.

035
DSCN5340