Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

MAJ W OGRODZIE

Maj bogaty, sieje kwiaty”
Kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Druga połowa maja to czas, kiedy swój spektakl rozpoczynają kolejne rośliny kwitnące – piwonie. Nie są to rośliny wymagające, pod warunkiem, że nie sadzi się ich w miejscach podmokłych. Są długowieczne. Na tym samym stanowisku mogą rosnąć kilkanaście lat. Kwitną od maja do początku lata.

A przygotowując się do letniego odpoczynku w ogrodzie warto już teraz przeprowadzić potrzebne naprawy i generalne porządki. Czyścimy tarasy, ścieżki i podjazdy z kostki brukowej. Kostka i szczeliny w niej często zarastają mchem lub chwastami.
TUTAJ MAŁA UWAGA!
ZE WZGLĘDU NA SUSZĘ ZAMIAST UŻYWAĆ DUŻEJ ILOŚCI WODY POSTARAJMY SIĘ OCZYŚCIĆ KOSTKĘ INNYMI SPOSOBAMI np. może tak?
https://www.youtube.com/watch?v=AyVavN1S6r0

Na wyczyszczonych już tarasach, mogą stanąć kolejne kompozycje z roślin ciepłolubnych, które sadzimy teraz w donicach. Oprócz pelargonii, mogą to być również przeróżne petunie, o kolorowych kwiatach, układających się często w zjawiskowe kaskady. Odpowiednio pielęgnowane będą zdobić nasze otoczenie do pierwszych przymrozków.

Na zewnątrz możemy też już wynieść niektóre z domowych roślin doniczkowych. Oprócz tych, które pochodzą z rejonu śródziemnomorskiego, na dworze w ciepłe dni czują się dobrze również np. fikusy beniamina, zielistki, grubosze czy bluszcz. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na ich wystawienie, najpierw rośliny te muszą być zahartowane.

W zielnikach przyszła już pora na pierwsze, większe zbiory. Dotyczy to np. mięty, tymianku, oregano czy lubczyku. Zebrane liście należy obmyć, a potem możemy je ususzyć. Miętę i lubczyk można też mrozić.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, sadzimy pomidory i paprykę oraz rozsady warzyw dyniowatych w gruncie lub na podwyższonych grządkach. Ogórki, cukinie i dynie możemy też o tej porze wysiać. Jeżeli nasze rozsady już znalazły swoje miejsce w ogrodzie, dbamy o ich regularne podlewanie. Doglądamy pomidory, sprawdzając czy nie trzeba ich podwiązać lub usunąć tzw. „wilki”.

A 24 maja to Dzień Ślimaka. Te ze skorupkami dzieciom często kojarzą się z sympatycznymi bohaterami bajek. Dla tych co uprawiają warzywa lub kwiaty są one jednak często jedynie szkodnikami. Te bez skorupek potrafią doszczętnie zniszczyć naszą grządkę z kapustą lub sałatą. Warto zatem w Dniu Ślimaka sprawdzić, czy nie trzeba ich wyprosić z ogrodu.

CUDOWNY OGRÓD!
Zachwyt, marzenie, pasja, serce!
Może być dla nas inspiracją!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − 86 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.