Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

ŚWIĘTO PATRONA OŚRODKA – BŁ.M.ANGELI TRUSZKOWSKIEJ

10 PAŹDZIERNIKA przeżywaliśmy święto patrona naszego Ośrodka Bł. M. Angeli Truszkowskiej. Z tej właśnie okazji odbyła się uroczysta akademia na holu głównym przy figurze Bł.M. Angeli. Po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu Ośrodka młodzież Naszego Domu przedstawiła program artystyczny. W trakcie akademii wszyscy włączyli się do modlitwy różańcowej w intencji naszego Ośrodka.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku

 Bezgraniczna miłość Boga, jaka cechowała Założycielkę sióstr Felicjanek, Matkę Marię Angelę Truszkowską, przejawiała się w ufnym pełnieniu Woli Bożej i całkowitym poświęceniu się w służbie człowiekowi najbardziej potrzebującemu. Taki charyzmat zostawiła Założycielka Zgromadzeniu i każdej siostrze felicjance. Dlatego każda felicjanka pragnie podążać drogą wytyczoną przez bł. Marię Angelę, drogą bezgranicznego poświęcenia, radosnej i ofiarnej służby wszystkim potrzebującym. Służąc, siostry dają świadectwo miłości Boga, zgodnie z przesłaniem jakie Matka Angela dla nich zostawiła  – ”wszystkim bez wyjątku nieście pomoc, bo każdy jest bliźnim naszym”.

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją, ślub i w budynku

A oto kilka słów z historii naszego Ośrodka – jak to się stało, że patronką została Bł.M.Angela Truszkowska???

„Siostry Felicjanki rozpoczęły pracę z dziećmi w bardzo trudnych warunkach. Obiekt, w którym mieścił się zakład był zupełnie niedostosowany do funkcji placówki opiekuńczo-wychowawczej. Budynek wymagał podstawowych remontów i unowocześnienia. Główne problemy, z którymi siostry musiały sobie radzić to brak bieżącej wody oraz odpowiednich środków sanitarnych, brak ogrzewania centralnego a przede wszystkim bardzo mała powierzchnia mieszkaniowa..Przybywało dzieci, zwiększały się wymagania władz oświatowych. Należało więc dostosować warunki do rosnących wymagań, by zakład mógł funkcjonować. Brak jednak środków finansowych uniemożliwiało podjęcie zadania.

Za wzorem Bł. Matki Angeli siostry zaufały Bożej Opatrzności i Maryi Niepokalanej, co zostało wyrażone w logo „NASZEGO DOMU” – dziecko spoczywające na dłoni Boga Ojca, który z miłością i troską pochyla się nad człowiekiem. Przedłużeniem tej wspierającej Bożej Ręki był każdy człowiek, który przyczyniał się do powstawania ośrodka. Doświadczenie otrzymywanego dobra, uczyło siostry radości dzielenia się i dawania poprzez gościnność  i serdeczność, pogodę ducha i uśmiech oraz otwartość na człowieka. Żyły w świadomości, że Opatrzność Boża wstaje wcześniej niż słońce, a rzeczy niemożliwe stają się możliwe.  Siostry Felicjanki ufne w Bożą Opatrzność i dobroć drugiego człowieka, podjęły się remontów, modernizacji a następnie rozbudowy całego Ośrodka.”

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku

„1997r. 12 października dokonano poświęcenia nowego domu i nadano imię „Dom Błogosławionej Marii Angeli”. ..W 1998r. 14 czerwca ks. Biskup Marek Jędraszewski poświęcił figurę Bł. M. Angeli, którą umieszczono w Sali Fundacyjnej… Rok 2000 to czas podsumowania dokonanych osiągnięć oraz dziękczynienie za opiekę Bożej Opatrzności. Siostry Felicjanki wraz ze swoimi podopiecznymi oraz wszystkimi sponsorami i przyjaciółmi ośrodka przeżywały  40 – lecie pobytu w Gębicach.  7 maja S. M. Reginalda Gągała Przełożona Prowincjalna uroczyście nadała Ośrodkowi imię Błogosławionej Marii Angelii. Odtąd funkcjonowała nowa nazwa: „Nasz Dom” Ośrodek Pedagogiczno – Rehabilitacyjny im. Bł. Marii Angelii  w Gębicach. Ośrodek otrzymał  własny sztandar, który przedstawia oblicze bł. Marii Angeli z jej przesłaniem oraz wyhaftowanym herbem Ośrodka i pełną nazwę placówki.” / Kroniki Ośrodka Pedagogiczno – Rehabilitacyjnego „Nasz Dom” w Gębicach w latach 1996 – 1999, Tom III oraz w latach 2005 – 2010, Tom V/.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 + = 94

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.