Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

BUDUJEMY RYBĘ – WAKACJE Z BOGIEM 2016

Jednym z zadań, które koloniści mieli wykonać było zbudowanie ryby. W nawiązaniu do roku Jubileuszowego 1050 rocznicy Chrztu Polski dzieci i młodzież otrzymali zadanie specjalne – wykonanie RYBY jako symbolu chrześcijaństwa. RYBA w języku starogrecki znaczy Ichthys. Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Jezusa Chrystusa.   W czasie prześladowań pierwszych chrześcijan, podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie odniesienie: po pierwsze – łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda; po drugie – ma odniesienie do Eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan.

Ryba znajduje się obok chleba i kielicha (ma to też swoje uzasadnienie w Biblii, ryba jako pokarm błogosławiony przez Jezusa pojawia się wielokrotnie w Ewangeliach).

Krzyż jest znakiem męki Chrystusa i jego śmierci, a ryba jest znakiem życia. „Życie płynie dziś w takim tempie, że potrzebne są pewne skróty. Symbole to znaki, które znaczą więcej, niż mówią na pozór. Tak jak symboliczne przejście przez wielką Rybę jest przejściem przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie” – uważa ojciec Jan Góra. Nasi koloniści przedstawili ten symbol w rożnych wersjach, próbowali nawet z samych siebie stworzyć symbol ryby. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyło mnóstwo radości i wspaniała zabawa.

rybka3 rybka4 rybka 7 rybka6

ryba ryba 1 ryba4 ryba5 ryba6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 55 = 59

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.