Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

MIŁOSIERDZIE W RODZINIE – DZIEŃ WSPÓLNOTY 2016

Jak każdego roku obchodzona w Zespole Placówek Oświatowych „NASZ DOM” w Gębicach uroczystość Dnia Wspólnoty zgromadziła całą społeczność, rodziców i przyjaciół działającej placówki oświatowej. Wśród gości obecni byli między innymi: Mirosław Dzieniszewski Dyrektor Delegatura w Pile Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Pan Jacek Klimaszewski Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko –Trzcianeckiego, Andrzej Tadla Przewodniczący Rady Miejskiej w Czarnkowie i dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej, Grzegorz Kaźmierczak Wiceburmistrz miasta Czarnkowa, Bolesław Chwarścianek wójt Gminy, a także dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji i firm współpracujących z ośrodkiem.

 Idea organizacji tego dnia wywodzi się z pragnienia podziękowania wszystkim angażującym się w niesienie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, która w tej placówce otrzymuje wszechstronną  pomoc. Tegoroczne obchody pod hasłem „MIŁOSIERDZIE W RODZINIE” w sposób szczególny akcentowały znaczenie rodziny w życiu młodego człowieka, a zarazem ukazywały ośrodek jako miejsce wsparcia dla tych rodziców/opiekunów prawnych, którzy mają dziecko niepełnosprawne.

Podczas Eucharystii, celebrowanej przez ks. Bp. Zdzisława Fortuniaka, modlono się w intencji każdej rodziny, by swą siłę do pokonywania codziennych trudności czerpała z żywej wiary w Boga. Szczególny charakter podczas tej mszy św. miała procesja darów ofiarnych, kiedy to poszczególne rodziny wychowanków ośrodka przynosiły do ołtarza kolejne dary. Za rodzinami, następne dary ofiarne, przynosili reprezentanci tych osób, które swoją pracą wspierają wychowanie i edukację niepełnosprawnych dzieci. Wspólnotowej modlitwie towarzyszył śpiew scholii młodzieżowej z ośrodka, która mimo ograniczeń umysłowych pięknie rozwinęła swoje talenty wokalne.

Po mszy św. wzruszającym momentem przeżywanej uroczystości były świadectwa składane przez osoby związane z ośrodkiem NASZ DOM, a mające odpowiedzieć na pytania: „Co ci dał pobyt w ośrodku?” lub „Czy placówka w odpowiedni sposób wspiera rodziców mających dzieci niepełnosprawne?”. Swoje wypowiedzi na ten temat przedstawiła: wychowanka, która w tym roku kończy pobyt w ośrodku, absolwentka, a także dwoje rodziców, których dzieci należą do jednego i drugiego ośrodka wchodzącego w skład Zespołu Placówek Oświatowych „NASZ DOM”. Zaprezentowanie tych świadectw przyniosło nie tylko mówiącym, ale i słuchającym wiele pozytywnych emocji, wzruszeń i refleksji. Ośrodek „NASZ DOM” całą swoją bogatą działalnością wspiera rodziny mające niepełnosprawne dzieci, a samym dzieciom i młodzieży pomaga zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności do samodzielnego życia, na miarę ich indywidualnych możliwości.

Dzień Wspólnoty to możliwość zaprezentowania szerszej publiczności talentów i umiejętności wychowanków rozwijanych w ośrodku. W programie artystycznym przygotowanym na ten dzień, dzieci i młodzież ośrodka przedstawiły sztukę teatralną pt. „Miłosierne Serce Ojca”, która zobrazowała ewangeliczną Przypowieść o Miłosiernym Ojcu. Następnie zaprezentowano taniec „Błogosławieni Miłosierni” i aranżację utworu muzycznego w wykonaniu orkiestry – wychowanków grających na różnych instrumentach perkusyjnych.  Program artystyczny przygotowany przez siostry wychowawczynie, ukazał bogactwo talentów, jakie posiadają wychowankowie, a których odkrywanie i rozwijanie dokonuje się w ośrodku. Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni do poczęstunku, jaki przygotowano w jadalniach ośrodka.

/Siostra dyrektor s.M.Krystiana Kowalska/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

95 − = 87

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.